• ul. Pułaskiego 21, 58-100 Świdnica,
  • ul. Rynek 22, 58-300 Wałbrzych
  • expertpro@expertpro.pl
Sierpień 12, 2018
O czym pamiętać kupując mieszkanie lub dom na rynku wtórnym, aby uniknąć kłopotów?

Na rynku nieruchomości każdego roku pojawiają się nowe inwestycje. Dzięki temu, że oferta mieszkań i domów jest różnorodna, każdy Klient może zaspokoić swoje potrzeby. Wiele osób decyduje się jednak na zakup nieruchomości na rynku wtórnym, gdyż jest to o wiele szybszy sposób na nabycie wymarzonego lokum, ale też zdecydowanie tańszy niż zakup mieszkania lub domu od dewelopera. Na co zwracać jednak uwagę podczas zakupu nieruchomości „z drugiej ręki”?.

Określ swój budżet

Najważniejszym elementem jest określenie wielkości środków finansowych, jakimi Państwo dysponują. Po określeniu kwoty, będzie możliwe zawężenie dostępnych ofert nieruchomości do określonego metrażu czy też lokalizacji. Poza środkami własnymi można oczywiście wziąć pod uwagę możliwość sfinansowania zakupu kredytem, jednak już na etapie rozpoczynania poszukiwań trzeba tę kwestię ustalić.

Zwróć uwagę na dodatkowe koszty

Cena zakupu nieruchomości to tak naprawdę cena początkowa. Konieczne jest doliczenie do niej pozostałych kosztów np. podatku od czynności cywilnoprawnych, kosztów sądowych czy też notarialnych. Decydując się na zakup nieruchomości do remontu warto również oszacować koszty, by zakup ten nie okazał się finansową pułapką.

Oceń stan techniczny nieruchomości

Decydując się na oglądanie nieruchomości warto oglądnąć ją w dobrym świetle, najlepiej dziennym. Tylko wtedy możliwe jest odpowiednie ocenienie wnętrza – czy będzie ono wymagać delikatnego odświeżenia czy też generalnego remontu. Warto również sprawdzić mieszkanie lub dom nie tylko pod względem wizualnym, ale również technicznym np. stan instalacji, stan pieca grzewczego, stan okien czy chociażby stan ścian, czy przypadkiem nie pojawia się na nich wilgoć. Poza stanem lokalu mieszkalnego ważne jest sprawdzenie czy stan obecny jest zgodny ze stanem zawartym w księdze wieczystej, czy wszystkie pomieszczenia, które widzimy gołym okiem, się w niej znajdują. Oczywiście, można zdecydować się na generalny remont i całkowicie zmienić układ nieruchomości, jednak i w tym zakresie należy dobrze zapoznać się z dokumentacją, a najlepiej uzyskać potwierdzenie u fachowca na wprowadzenie zamierzonych zmian.

Warto również dowiedzieć się, czy mieszkanie lub dom posiada dodatkowe pomieszczenia przynależne i czy są one ujęte w księdze wieczystej, a także czy są częściami wspólnymi dla wszystkich mieszkańców, czy też każdy z mieszkańców ma własne pomieszczenia gospodarcze z indywidualnym dostępem.

Sprawdź status prawny nieruchomości

Jeśli są Państwo zainteresowani nieruchomością i zdecydowani na zakup, warto jeszcze dokonać sprawdzenia jej pod względem prawnym. Można wcześniej zapoznać się z aktem notarialnym potwierdzającym, że osoba sprzedająca posiada prawo do nieruchomości bądź innym dokumentem potwierdzającym prawo do nieruchomości np. przydział członkowski ze spółdzielni, akt i protokół dziedziczenia, umowa spadku itp

Na koniec zalecamy sprawdzenie księgi wieczystej wybranego lokalu mieszkalnego – czy w dziale III lub IV nie ma wpisów obciążających nieruchomość. W każdym przypadku powinniśmy uzyskać zaświadczenie o braku zaległości czynszowych względem nieruchomości oraz dowiedzieć się, kto jest w niej zameldowany.

Po zakończeniu wszystkich formalności wystarczy tylko odebrać klucze i zdecydować się na wymianę zamków, by zapewnić sobie spokojne i komfortowe mieszkanie w nowym miejscu. Jak widać zakup nieruchomości jest czasochłonny, wiążę się z wieloma trudnościami i niewiadomymi wystepującymi po drodze. Jeżeli nie są Państwo gotowi na samodzielne załatwienie wszystkich formalności, warto zastanowić się nad uzyskaniem pomocy w profesjonalnym biurze nieruchomości.

Udostepnij :

Dodaj Komentarz